Aleksander Burd - strona elektroniki analogowej

PROJEKT SUP-RE - superreakcyjny tor radiowy do transmisji cyfrowej

Superreakcja jako koncepcja odbioru radiowego ma już prawie sto lat. Nigdy nie uzyskała szerokiego wdrożenia. W obecnym czasie jest wykorzystywana niszowo, np. w alarmach samochodowych. Nie jest tam potrzebna duża szybkość transmisji, za to ważne jest, aby odbiornik był prosty i tani. Niemniej radia do alarmu to chyba najwolniejsza na świecie transmisja cyfrowa. Typowe systemy potrzebują sekundy, żeby przetransmitować kilkaset bitów (!).
    Kilkanaście lat temu zacząłem się wgryzać w ideę superreakcji, bo chciałem to dobrze zrozumieć. No i chyba wreszcie zrozumiałem...
    Dzięki temu zmodyfikowałem
odbiornik - jest trochę większy niż standardowy, ale ciągle całkiem prosty jak na współczesną elektronikę. System z nowym odbiornikiem  może przesyłać dane bardzo szybko (w przeliczeniu na częstotliwość nośnej) i być bardzo tanim systemem krótkozasięgowej transmisji cyfrowej.
    W pracy nad systemem nieoceniona okazała się pomoc mojego przyjaciela Michała Semeniuka. Michał zajął się cyfrową i programową częścią systemu - bez niego nie dałbym rady! Razem badaliśmy transmisję walcząc z problemami stwarzanymi przez pole elektromagnetyczne. Transmisja odbywała się na niewielkim zasięgu (do ok. 1m), czyli w tzw. polu bliskim, za to z bardzo małą anteną odbiornika (kilka cm), bo odbiornik był zbyt czuły... Sprawdziliśmy jak działa czysty kanał techniczny, bez ochrony przed błędami (bez kodowania nadmiarowego). Zbudowany tor radiowy przesyła dane wielowartościowo - na razie uruchomiliśmy przesyłanie na trzech bitach na raz.


Podstawowe dane zbudowanego systemu (model do wstępnych testów)
4-XII-2016. W ciągu ok. miesiąca planuję napisać publikację prezentującą ogólnie budowę nowego odbiornika i jego możliwości. W następnej kolejności będzie publikacja nt. budowy całego toru (technika modulacji i demodulacji, kodowanie wielowartościowe itd)