Aleksander Burd - strona elektroniki analogowej


Laminator do płytek
Cały układ składa się z dwóch płytek: regulatora i zasilacza sieciowego z przekaźnikiem. Do pomiaru temperatury służy konkretny termistor KTY... , którego dane zamieszczono. W Polsce był spory problem z kupieniem czegoś takiego (musi być szklany, bo pracuje do 200 i więcej st.C). Ja kupiłem termistory w polskim sklepie wysyłkowym www.elektronik.pl. Sprawdzony sposób mocowania termistora, to silikon wysokotemperaturowy 300 st.C. (zwykle czerwony lub czarny). Trzeba na czas schnięcia zapewnić dobre dociśnięcie termistora do metalowego profilu części grzewczej. Silikon należy położyć na termistor tylko "od góry" (żeby silikon tylko trzymał, ale nie izolował termicznie od metalu). Oryginalny laminator do folii trzeba przerobić. Chyba nie każdy się nadaje. Czym prostszy tym lepszy, ale po pierwsze musi być skręcany na śrubki, bo trzeba go przecież rozebrać. W środku są proste elektromechaniczne wyłączniki termiczne i zwykle też bezpieczniki termiczne. Trzeba obejść te wyłączniki (i bezpieczniki też, jeśli są na temperatury mniejsze niż 180..200st.C). UWAGA na osłony termiczne ze szklanej waty! Jeśli masz coś takiego w środku, to najpierw w ogóle nic nie rób, tylko obsmaruj krawędzie tej osłony silikonem wysokotemperaturowym! Koniecznie w gumowych rękawicach! Uwaga do załączonych zdjęć: przy pierwszych próbach przegrzałem urządzenie wyraźnie ponad 200st.C. i popłynęła plastikowa obudowa, co widać na zdjęciach. Elektronikę można próbować wcisnąć do środka, ale ja z tych prób zrezygnowałem. Dodałem elektronikę w pudełku doczepionym na sztywno na zewnątrz obudowy laminatora. Będzie potrzebny przekaźnik na 230V/4..5A (dołącza i odłącza grzejniki od sieci; ale silnik laminatora musi pracować stale!). Jeśli masz taki przekaźnik, to płytkę zasilacza sieciowego zaprojektuj pod ten przekaźnik. Chyba, że cudem będzie pasował do mojej płytki. Właściwa temperatura laminowania zależy od tonera używanego w drukarce. Jak miałem oryginalny toner Oki, to wyszła mi metodą prób i błędów temperatura ok. 165st.C. Jak wymieniłem toner na inny (jakiś nieoryginalny, ale tańszy), to musiałem podwyższyć to ok. 180st.C. Pliki lamintr2-chk.pdf i zas-prze-chk.pdf to check-ploty obu płytek (rozmieszczenie eltów na tle ścieżek) w skalach 2:1.

WYKONANIE PŁYTEK
Płytka regulatora to płytka w zasadzie dwustronna, tyle że z litą masą od spodu. Przy trawieniu należy zabezpieczyć spodnią warstwę przed trawieniem (najlepiej to wychodzi zwykłą taśmą klejącą - nakładać "na zakładkę") . Po wytrawieniu, oczyszczeniu itp (ja pokrywam cyną wszystkie ścieżki i całą powierzchnię masy spodniej), ale przed lutowaniem elementów należy "zakołkować" masę: kwadratowe pady z otworami naprowadzającymi to przelotki (via) do masy. Te właśnie pady należy przewiercić (wiertło 0.6 .. 0.8mm) i wlutować w nie druciki łączące masę spodnią z masą "lokalną" na górnej warstwie.

Płytka sieciowa (trafo + przekaźnik) powinna być JEDNOSTRONNA (ścieżki od dołu) ze względów bezpieczeństwa!

UKŁAD JEST ZASILANY Z SIECI ENERGETYCZNEJ 230V ! OBWÓD SIECIOWY MOŻE BYĆ WYKONYWANY TYLKO PRZEZ OSOBĘ Z ODPOWIEDNIMI UPRAWNIENIAMI!

UWAGA, BARDZO WAŻNE!
Po użyciu laminatora nie należy od razu wyłączać go z sieci, tylko najpierw wyłączyć samo grzanie, nie wyłączając silnika! Laminator powinien stygnąć przy obracających się wałkach, aby uniknąć ich odkształcenia !


POBIERZ