PL-flagEN-flag
Aleksander Burd - strona elektroniki analogowej

BADANIA NAD ZNIEKSZTAŁCENIAMI TIM
28-06-2022

Temat wziął się z dyskusji na kanale Alek analogowy, który prowadzę na YouTube.

Aby zbadać, jaki wpływ mają zniekształcenia powodowane przez Slew-Rate (SR) zaprojektowałem specjalny wzmacniacz "badawczy".

Wzmacniacz został opracowany tak, żeby odtwarzał typową strukturę akustycznego wzmacniacza mocy. Tak więc, układ składa się z trzech typowych stopni:

1) Wzmacniacz błędu. Zastosowałem tu wzmacniacz różnicowy z tzw. obciążeniem dynamicznym, czyli lustrem prądowym.

2) Klasyczny stopień sterujący w konfiguracji wspólnego emitera.

3) Stopień wejściowy w postaci klasycznej pary komplementarnej.

Moc wzmacniacza nie przekracza 5W, ale nie chodziło tutaj uzyskanie dużej mocy (struktura potencjalnie pozwalałaby na uzyskanie mocy 15..20W), tylko o możliwość badania wpływu SR na wrażenia słuchowe.


    Wzmacniacz błędu został specjalnie przystosowany do tego, żeby można było świadomie, sztucznie wywoływać Slew-Rate. SR można zmieniać płynnie dzięki specjalnie skonstruowanemu dodatkowemu modułowi.


     Dzisiaj (28-06-2022) zamieszczam pierwsze wyniki badań.  Na tym etapie jeszcze nie korzystałem z modułu do regulacji SR,  natomiast dołączałem i odłączałem  pojemność, która "włączała" i "wyłączała" SR.

    Poniżej są pliki do pobrania, które  powstały po przepuszczeniu przez wzmacniacz tego samego nagrania testowego stworzonego na syntezatorach specjalnie do tych potrzeb (autorem jest Darek - dzięki, Darku!).

1) Plik "1648-clear.wav", to przejście nagrania testowego przez wzmacniacz bez żadnych zniekształceń.

2) Plik "1648-clipp.wav", to przejście nagrania testowego przez wzmacniacz z lekkim przesterowaniem (ang. clipping).

3) Plik "1648-sr100nf.wav", to przejście nagrania testowego przez wzmacniacz z dodanym Sew-Rate'em (pojemność wywołująca SR ma 100nF). Nie ma przesterowania.

4) Plik "1648-sr100nf&clipp.wav" to przejście nagrania testowego przez wzmacniacz z włączonym SR-em (znów pojemność 100nF) i przesterowaniem jednocześnie. 


Dodatkowo - oscylogramy pokazujące, jak pracuje wzmacniacz i jego pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego (USZ). Niebieski ślad to sygnał wyjściowy, a żółty to praca wzmacniacza błędu. Jeśli pętla USZ "wyskoczy" z normalnego działania, sygnał wyjsciowy  wzmacniacza błędu (żółty) wyraźnie rośnie.



Tymczasowy wniosek - ale zaznaczam, że to tylko mój osobisty i zdecydowanie tymczasowy wniosek:
1) moje ucho jest w stanie znieść lekkie przesterowanie (chociaż je słyszę),
2) nie słyszę nic specjalnego (przynajmniej na tym nagraniu) po dodaniu Slew-Rate'u,
3) najważniejsze: dopiero wystąpienie obu zjawisk naraz jest bardzo przykre dla ucha!