EN-flagPL-flag

Aleksander Burd - strona elektroniki analogowej

LCg-serial. Strukturalny generator LC z szeregowym obwodem rezonansowym
3-11-2021
LCg-serial circuit base version, v.2
LCg-serial to strukturalny generator LC generujący sygnał sinusoidalny. Jest to kolejny opracowany przeze mnie generator strukturalny (pierwszy był LCg-1 - dostępny na stronie). LCg-serial, podobnie jak wcześniejszy LCg-1,
jest dużo łatwiejszy w uruchomieniu w zestawieniu z klasycznymi układami typu Colpitts, Hartley czy Meissner. Pomimo tego ułatwienia, układu nie można polecić początkującym elektronikom, wymagane jest obycie z układami i obwodami w.cz. Struktura nie zawiera dzielnika reaktancyjnego (kondensatory w Colpittsie, cewki w Hartley'u), ani transformatora (Meissner). Obecność tych obwodów w klasycznych generatorach niezwykle utrudnia dostrajanie częstotliwości i ustalanie poprawnej amplitudy (na tyle małej, aby sygnał nie był niezniekształcony), gdyż wpływają one jednocześnie na częstotliwość jak i na siłę dodatniego sprzężenia zwrotnego.


Jaka jest różnica pomiędzy pierwszym generatorem LCg-1, a LCg-serial?
Jak sama nazwa wskazuje, LCg-serial pracuje z szeregowym, a nie równoległym obwodem rezonansowym. Sama zamiana typu obwodu rezonansowego nie ma dużego znaczenia użytkowego. Jednak dzięki przejściu na obwód szeregowy LCg-serial uzyskał swój główny atut: brak wtórnika emiterowego dołączonego do obwodu rezonansowego (LCg-1 ma taki wtórnik). Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie przy dużych częstotliwościach  - wtórnik emiterowy przy większych częstotliwościach wykazuje ujemną rezystancję wejściową (!), co mocno zaburza lub uniemożliwia poprawną pracę generatora. W LCg-serial nie ma takiego problemu, dzięki czemu można łatwo uzyskiwać duże częstotliwości generacji (układ testowy pracował z częstotliwościami do 700MHz).


    Pierwsza wersja generatora LCg-serial powstała ok. 2010r i była później wykorzystywana w kilku konstrukcjach oraz w paru pracach dyplomowych, podlegając po drodze różnym modyfikacjom. LCg-serial jest jednym z kilku strukturalnych generatorów LC, które opracowałem. Niektóre z tych układów pojawią się na stronie w dalszej kolejności.



Aleksander Burd

POBIERZ



Licencja Creative Commons
Structural LC oscillator by Aleksander Burd is licensed under a Creative Commons  4.0  License.