Aleksander Burd - strona elektroniki analogowej

MOJE PROJEKTY - WYJAŚNIENIA WSTĘPNE

Zaprojektowałem bardzo wiele układów, na dysku naliczyłem ponad 1600 schematów (a jeszcze jest sporo takich, które powstały poza komputerem). Oczywiście nie wszystkie są warte publikowania. Nie będę tu umieszczał np. takich, które powstały tylko z potrzeby chwili i służyły tylko do rozwiązania jakiegoś szczególnego zagadnienia i nikomu się nie przydadzą.
    Są też takie projekty, których nie opublikuję ze względów komercyjnych, albo ze względu na stopień skomplikowania. Pozostaje jednak całkiem sporo projektów i układów, które mogą się komuś przydać, a ja jestem skłonny się nimi podzielić. Jeszcze nie policzyłem dokładnie, ale może być tego sporo.
    Przygotowanie projektu do publikacji na stronie wymaga trochę pracy. Schematy i płytki tworzę
jeszcze ciągle w DOS-owskim Orcadzie (schematy) i Autotraxie (płytki).  Dla mnie są to narzędzia wystarczające (no prawie), jednak dla ogromnej większości elektroników oryginalne pliki z tych programów byłyby nie do odczytania. Niestety te stare programy nie mają eksportów do formatów ogólnodostępnych, więc trzeba na to poświęcić trochę czasu.
Obecnie (od ok. 2020r) pracuję już na KiCadzie wer. 5.

 
    W związku z powyższym projekty na razie nie będą posegregowane. Poniżej zamieszczony zostanie spis wszystkich potencjalnie przydatnych projektów w postaci zakładek. Właściwe schematy, płytki i opisy będą się pojawiać w swoich zakładkach sukcesywnie, w miarę moich skromnych możliwości czasowych.


lp
PROJEKT
wersja

Sonda aktywna  na płytce profesjonalnej


Sonda aktywna na płytce amatorskiej


Szerokopasmowa sonda rezystancyjna

Laminator do płytek drukowanych


Miernik tranzystorów J-FET

Analogowy sterownik stacji lutowniczej


Układ wyzwalania do oscyloskopu "RPPE" (diody tunelowe; 300 .. 500MHz)


Układ wyzwalania do oscyloskopu "SO" (szybki komparator + diody tunelowe; fmax > 1GHz)


Generator z diodą tunelową


Płytka uniwersalna do szybkich układów


Mikrofon z kapsułą elektretową - bez tranzystora JFET